PREVENCIJA NASILJA U VEZAMA MLADIH
Autor: Željko Brček, 29. 1. 2016.

Pored obitelji, za obrazovanje djece jedna od najvažnijih institucija je škola. Škola pruža prostor ne samo za obrazovanje, već predstavlja i okruženje u kojem dolazi do socijalnog učenja, važnog za razvoj vjerovanja, interpersonalnih vještina i pruža kontekst u kojem dolazi do oblikovanja identita. Vođena ovom mišlju Strukovna škola Đurđevac se, na poziv Centra za edukaciju, savjetovanje i straživanje (CESI), uključila u provedbu pilot projekta Europske komisije DAPHNE III:  ˝Podizanjem svijesti o rodnoj ravnopravnosti protiv nasilja u partnerskim odnosima˝(GEAR II). Projekt je koordinaran od strane Europske mreže protiv nasilja čije je sjedište u Grčkoj.

Projekt je u Strukovnoj školi Đurđevac započeo 27.1.2016. godine a u njemu sudjeluju 22 učenika iz 2 f. odjela. Učenici će kroz tri mjeseca sudjelovati u 13 edukatinih radionica  gdje će zajedno s voditeljicom interaktivno sudjelovati, koristeći grupni rad, igru uloga, grupne diskusije, oluju ideja itd. Kroz provedbu ovih radionica učenici i učenice imat će priliku steći uvid u štetne posljedice rodnih stereotipa, uključujući nasilje u intimnim partnerskim vezama i nasilje u adolescentskim vezama. Uklanjanje rodnih stereotipa kod učenika i učenica pridonijet će stvaranju nulte tolerancije na nasilje u relativno ranoj dobi, uz promicanje kvalitetnih i ravnopravnih veza među mladim ljudima, kao krajnjim ciljem.

Sve potrebne materijale i priručnike za provedbu radionica osigurala je organizacija CESI, a u okviru projekta publicirani su i priručnici ˝Rodnom jednakošću protiv nasilja u intimnim partnerskim vezama˝. Projekt je podržan od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Agencije za odgoj i obrazovanje koje je dala pozitivno misljenje za korištenje priručnika te ocijenila da materijal udovoljava udžbeničkim standardima.

Implementatorica radionica u Strukovnoj školi Đurđevac je socijalna pedagoginja Petra Sobota koja je sudjelovala u edukacijama organizacije CESI „Prevencija nasilja u vezama mladih“ u okviru projekta Podizanjem svijesti o rodnoj jednakosti protiv nasilja u intimnim partnerskim vezama II.

Više o samom projektu možete saznati na : www.gear-ipv.eu te na stranicama CESI www.cesi.hr.

Socijalna pedagoginja Petra Sobota