« Ožujak 2024 »

Obilježen Svjetski tjedan svemira - WSW
Autor: Jasmina Šostarec, 13. 10. 2017.

Nastavnica Zvjezdana Smes i školska knjižničarka Jasmina Rep su različitim aktivnostima obilježavale Svjetski tjedan svemira - World Space Week.

Svjetski tjedan svemira obilježava se svake godine od 4. do 10. listopada u cijelome svijetu, a sve se aktivnosti prijavljuju na službenim stranicama organizatora. Za organizaciju obilježavanja Tjedna svemira zaduženi su World Space Week Association Sjedinjenih Američkih Država te United Nation Office of Outer Space Affairs iz Austrije koji surađuju sa nacionalnim koordinatorima svake države.

World Space Week Association je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za mirolljubivo korištenje svemira te Ureda za izvanzemaljske poslove.

Za 2017. godinu preporučena tema je bila 'Istraživanje novih svjetova u svemiru', a odnosi se na sitraživanje drugih planeta, mjeseca, asteroida, novih svemirskih pojava kao i dubokog svemira.

Učenici 1.b razreda su zajedno s nastavnicom Zvjezdanom Smes aktivno proučavali Sunčev sustav, a budući da su na satu kemije proučavali građu atoma i kemijske elemente, tema 'Planeti Sunčeva sustava' samo je nadopunila i sadržajno obogatila njihovo poimanje građe tvari, planeta i svemira.

U prvom dijelu radionice učenici su osmišljavali plakate te je svaka skupina obradila jedan planet Sunčeva sustava, a u drugom dijelu predavanja nastavnica Zvjezdana Smes je održala predavanje o postanku i starosti svemira te hipotezama postanka planeta Sunčeva sustava. Svaka je skupina prezentirala svoje plakate i tako obogatila svoje znanje novim spoznajama.

U školskoj knjižnici okupili su se članovi grupe Mladih knjižničara koji su najprije dizajnirali i izrađivali bookmarkere na temu svemira koji se cijeli tjedan mogao dobiti u školskoj knjižnici, a kraj obilježavanja Tjedna svemira završili su gledanjem filma Interstellar. Interstellar je znanstveno - fantastični film snimljen 2014. godine kojeg je režirao poznati redatelj Christopher Nolan. Radnja filma vrti se oko skupine znanstvenika koji putuju u svemir i ulaze u crvotočinu kako bi pronašli novi planet na koji bi se ljudi mogli naseliti. Film je kompleksan i njegova problematika leži u poimanju relativnosti, vremena, stvarnju crne rupe i crvotočine.

Zanimljvo je da je suradnik na filmu bio teoretski fizičar Kip Thorne kako bi se osigurala točnost i preciznost u prikazu relativnosti i crvotočine, a sve što se vidi u filmu temeljeno je na Einsteinovim jednadžbama opće teorije relativnosti. Prikaz crvotočine je precizan, a doktor Thorne je na samome početku dao nekoliko smjernica kako se ne bi narušili uspostavljeni zakoni fizike, a sve što je prikazano na filmu proizlazi iz prave znanosti, a ne iz umova scenarista. Ipak, Thorne naglašava kako se najviše umjetničke slobode u filmu nalazi u prikazu smrznutih, ledenih oblaka na jednom od planeta.

Ovim aktivnostima, učenici su mogli vizualizirati utemeljene znanstvene teorije i nadopuniti svoje znanje o svemiru.

Više fotografija možete vidjeti na službenim Facebook stranicama Strukovne škole: https://www.facebook.com/knjiznicassdj/

Plakate učenika možete vidjeti izložene u školskoj knjižnici, a tjedan završavamo s onim vječnim pitanjem: Jesmo li sami u svemiru?