Prvi međunarodni sastanak u okviru projekta „European Partnership in Vocational Education“
Autor: Jasmina Šostarec, 12. 11. 2018.

Strukovna škola Đurđevac sudjeluje kao partnerska ustanova u Erasmus+ projektu „European Partnership in Vocational Education“, čiji je nositelj Spojena škola Detva iz Slovačke. Osnovni ciljevi projekta su postavljanje temelja za uvođenje dualnog sustava obrazovanja u strukovnim školama kroz primjenu inozemnih primjera dobre prakse, definiranje programa strukovnog osposobljavanja kroz inozemnu stručnu praksu za učenike te izrada popratnih digitalnih nastavnih materijala i kurikuluma za provedbu praktične edukacije učenika.

Kao pripremni događaj za daljnje aktivnosti u projektu, u Detvi u Slovačkoj je 5. i 6. studenog 2018. godine održan prvi međunarodni sastanak na kojem su, osim predstavnika Strukovne škole Đurđevac, sudjelovali i predstavnici partnerskih ustanova iz Slovačke, Norveške, Njemačke, Češke, Rumunjske, Španjolske i Mađarske. Strukovnu školu Đurđevac predstavili su ravnatelj Darko Špoljar i projektni koordinator Branko Pleadin koji su ujedno i sudjelovali u organizacijskim pripremama projektnih aktivnosti za razdoblje od iduće 2 godine.

Tijekom sastanka dogovorena je i suradnja s inozemnim partnerskim ustanovama na budućim projektima koji će uključivati stručnu praksu učenika, usavršavanje nastavnika i stručnih suradnika te strateška partnerstva u području primjene inovativnih nastavnih metoda i izrade suvremenih obrazovnih programa koji prate potrebe tržišta rada.

Radni dio programa uključivao je i posjet tvrtki Slavia Production Systems koja se bavi obradom metala i proizvodnjom metalnih konstrukcija. Tvrtka je jedan od reprezentativnih primjera povezivanja školskih obrazovnih programa s potrebama tržišta rada kroz dualni sustav obrazovanja, u kojem i same tvrtke sudjeluju u kreiranju sadržaja i ishoda učenja praktične nastave učenika.