Nastava Hrvatskog jezika u kavanskom ambijentu
Autor: Jasmina Šostarec, 17. 1. 2019.

Nastavu Hrvatskog jezika i književnosti, u 3. d razredu, nastavnica Lucija Fosić organizirala je u tzv. „kavanskom ambijentu“ koji je usko povezan sa životima mnogih književnika.

Uz kavu i čaj učenici su saznali zanimljive informacije. Najviše ih se je dojmila činjenica da su kavane bile mjesta za društvena okupljanja umjetnika, od kojih su neki bili boemi.

Učenici su shvatili značenje boemštine te se „upoznali“  s najpoznatijim hrvatskim boemom i virtuozom književne riječi – Tinom Ujevićom.  Svoju kreativnost izrazili su stihovima, a kao podloga za pisanje poslužile su im salvete. Na neki način poistovjetili su se s Ujevićom koji je svoje najbolje stihove napisao u kavanama.

Učenici, koji se školuju za stolare, mogli su nam nešto više reći o savijenoj parenoj bukovini, od koje su izrađene prepoznatljive Thonetove stolice koje su činile sastavni dio gradskih kavana.

Nastava je bila uspješna i rezultirala je dobivanjem dodatnih informacija iz ostalih područja (povijest, umjetnost, stolarstvo…).