« Svibanj 2024 »

Tehničari za računalstvo i nastavnica elektrotehnike i računalstva sudjelovali na mobilnosti u Češkoj
Autor: Branko Pleadin, 28. 4. 2024.

U okviru Erasmus+ projekta Strukovne škole Đurđevac „Mreža prilika 2023“ uspješno je završena mobilnost 5 učenika zanimanja tehničar za računalstvo u partnerskoj školi Střední škola elektrotechnická, Lipník nad Bečvou u Češkoj.

Učenici su u Češkoj boravili od 14. do 27. travnja 2024. te su kroz aktivnosti stručne prakse usavršili svoja znanja iz područja razvoja web stranica, uređivanja video materijala, primjene mikroupravljača u ugradbenim sustavima, pripreme tehničke dokumentacije, 3D modeliranja i 3D ispisa.

S učenicima je u pratnji bila nastavnica elektrotehnike i računalstva Nikolina Ivanušec, koja je ujedno sudjelovala u aktivnosti praćenja rada (job shadowing) u partnerskoj školi. Kroz aktivno sudjelovanje u pripremi i provedbi praktične nastave i vježbi strukovnih predmeta detaljno se upoznala s češkim obrazovnim sustavom, nastavnim metodama koje koriste strukovni nastavnici u partnerskoj školi, primjerima dobre prakse korištenja digitalnih tehnologija u nastavi, mogućnostima stručnog usavršavanja i napredovanja strukovnih nastavnika u Češkoj te oblicima suradnje škole s tvrtkama u regiji.

U okviru radnog programa za sudionike mobilnosti organiziran je posjet tvrtki Olympus u obližnjem gradu Přerovu, koja se bavi proizvodnjom medicinske opreme i uređaja. Učenici i nastavnica su posjetili i izdvojeni školski poligon za elektrotehničare u Přerovu, gdje su se upoznali s programom i metodama obuke za rad na visini te spajanjem i održavanjem elemenata elektrodistribucijske mreže.

Slobodno vrijeme sudionici mobilnosti iskoristili su za razgledavanje grada Lipnika nad Bečvou, gdje su prošetali uz gradske zidine, posjetili sinagogu te imali priliku uživo pogledati toranj sa tri zvona. Organiziran je i posjet obližnjem dvorcu Helfštýn, gradu Brno, gdje su se upoznali s poviješću grada i njegovim znamenitostima te posjetili tehnički muzej, posjet Vlaškom muzeju u prirodi u gradu Rožnov Pod Radhoštěm te gradu Olomoucu, uz upoznavanje gradske povijesti i znamenitosti te posjet zoološkom vrtu.

Za naše učenike i nastavnicu organiziran je i prijem kod gradonačelnika grada Lipnika nad Bečvou. Tijekom prijema bilo je riječi i o nastavku suradnje između Strukovne škole Đurđevac i partnerske škole Střední škola elektrotechnická Lipník nad Bečvou.

S obzirom da češka partnerska škola provodi slične programe obrazovanja kao i naša škola, nastavnica Ivanušec će stečena znanja, iskustvo, kao i nove nastavne metode i strategije poučavanja, primijeniti u svom redovnom nastavnom radu te primjere dobre prakse prenijeti svojim kolegama u Strukovnoj školi Đurđevac.