« Srpanj 2024 »

Dolazna mobilnost nastavnika računalstva iz Španjolske
Autor: Branko Pleadin, 31. 5. 2024.

Od 22. do 27. svibnja 2024. godine Strukovnu školu Đurđevac posjetilo je troje nastavnika iz španjolskih škola IES José Planes i IES Alfonso X El Sabio iz grada Murcia. Dolazna mobilnost realizirana je u okviru akreditiranog projekta mobilnosti učenika i nastavnog osoblja (2023-1-ES01-KA121-VET-000126705). Nastavnici računalstva Carmen Martínez Sánchez, Susana Valverde Ayala i Alexandre Ibáñez López sudjelovali su u aktivnostima praćenja nastavnog rada u našoj školi te su posjetili nastavu iz područja robotike, mikroupravljača, ugradbenih računalnih sustava, baza podataka, web dizajna, programiranja PLC-a i primjene računalstva u nastavi kemije.

Tijekom dana otvorenih vrata Strukovne škole Đurđevac gostujućim nastavnicima prezentiran je model promocije obrazovnih programa prema učenicima završnih razreda osnovnih škola i široj javnosti, a ujedno su imali priliku obići sve školske praktikume te sudjelovati u promociji Erasmus+ programa.

Za sudionike dolazne mobilnosti organiziran je posjet Obrtničkoj komori Koprivničko-križevačke županije i Obrtničkom učilištu POUKA u Koprivnici. Tijekom posjeta prezentiran im je djelokrug rada obiju ustanova, način suradnje s osnovnim i strukovnim školama u području promocije deficitarnih strukovnih zanimanja, model provede majstorskih ispita i mogućnosti napredovanja u obrtničkim zanimanjima.

Svoja iskustva tijekom boravka u Đurđevcu i okolici te dojmove koje su stekli tijekom posjeta nastavi u Strukovnoj školi Đurđevac gosti su podijelili sa širom javnosti kroz gostovanje u emisiji Podravskog radija.

Tijekom vikenda uslijedio je posjet gradu Rijeci, turističkim znamenitostima u Istri i nacionalnom parku Plitvička jezera. Zadnjeg dana mobilnosti organiziran je posjet Tehničkom veleučilištu u Zagrebu gdje su se španjolski nastavnici upoznali s područjima primjene umjetne inteligencije. Posjet TVZ-u bio je i prilika za dogovore o područjima buduće suradnje.

Sve veći broj dolaznih mobilnosti inozemnih učenika i nastavnika u posljednjih nekoliko godina pokazatelj je kontinuiranog rada na razvoju međunarodne suradnje i ostvarenju ciljeva Strategije internacionalizacije Strukovne škole Đurđevac, ali i činjenice da škola osim izravnog uvida u vrlo kvalitetnu nastavu u svim zanimanjima, inozemnim nastavnicima i učenicima može ponuditi i mnogo dodatnih aktivnosti i primjera dobre prakse vezanih uz učenje temeljeno na radu, promociju obrazovnih programa, suradnju s poslodavcima i ostalim dionicima iz područja obrazovanja, natjecanja učenika, projektne aktivnosti, itd.

U narednom periodu s obje španjolske škole u planu je potpisivanje dugoročnih sporazuma o suradnji na područjima mobilnosti učenika i nastavnog osoblja.