« Ožujak 2024 »

Seminari, usavršavanja, natjecanja, putovanja, ...
Integracijski sat engleskog i njemačkog jezika
Autor: Jasmina Šostarec, 2. 6. 2020.

Dana 9. ožujka 2020. g. profesori Kristina Ljubić i Goran Dujaković organizirali su u 2. a/b razredu integracijski sat engleskog i njemačkog jezika radi međupredmetnog povezivanja ne samo jezika već i struke učenika. Naime, učenici su u skupinama prevodili opis zanimanja Tehničara za mehatroniku sa stranog jezika primjenjujući znanje engleskog, njemačkog i hrvatskog jezika, ali i stručnih predmeta kako bi se koristili stručnom terminologijom te bili što uspješniji u prijevodu.

S obzirom na to da su u tijeku i Dani hrvatskog jezika, dijelovi su teksta bili napisani i glagoljicom, prvom pismu kojim su Hrvati zapisali svoj jezik, koju su učenici morali „dešifrirati“ pomoću dane abecede. Uz primjenu konkretnog znanja sve su skupine timski surađivale razvijajući komunikacijske i organizacijske vještine, ali i osjećaj odgovornosti prema sebi i drugima.

Učenici su se zabavili, a najtočnija i najbrža skupina bila je nagrađena odličnim ocjenama. Unatoč sve češćem davanju prednosti stranim riječima pred hrvatskim (npr. sistem, modificiranje, kalibriranje, apliciranje itd.), profesori su ipak bili zadovoljni učeničkim postignućima. Povezivanje funkcionalnih znanja, vještina i vrijednosti koje učenici stječu iz svih predmeta svakako doprinosi njihovu pozitivnom stavu prema obrazovanju.