« Svibanj 2018 »

Automehaničar (3)

Zajednički cilj obrazovanja za sva obrtnička zanimanja je uz minimalno vrijeme uvođenja, samostalno obavljanje poslova i radnih zadataka znakovitih za određeno zanimanje.
Zadaća je obrazovanja stjecanje znanja, vještina, navika i sposobnosti iz područja:

• planiranje i pripreme rada
  • sigurnosti i zaštite na radu te racionalna korištenja energije
  • čitanje i uporabe tehničkih crteža i druge tehničko-tehnološke dokumentacije
  • izbora i primjena materjala i pomoćnih sredstava
  • uporabe i održavanje alata, pribora i naprava
  • spajanja i razdvajanja elemenata i sklopova
  • ispitivanja i kontrole u tijeku i na kraju rada.

Specifični ciljevi i zadaće obrazovanja za zanimanje:

• održavanje vozila
  • demontaža, montaža i ispitivanje dijelova, sklopova i sustava vozila
  • aktiviranje ii ispitivanje rada sklopova i sustava
  • ispitivanje oblika, položaja, tlakova, temperature, potrošnje, električnih i voznih značajki
  • utvrđivanje i otklanjanje kvarova i oštećenja na motorima i vozilima
  • poznavanje toplinskih i hidrauličnih procesa

Osnovni posao automehaničara sastoji se u utvrđivanju i uklanjanju kvarova i oštećenja na motoru te na kočionom i upravljačkom sustavu motornih vozila. Automehaničari trebaju poznavati dijelove i principe rada motora, kao i toplinske te hidraulične zakone i procese. Pri servisiranju automehaničari ispituju dijelove motora , mehanizme kočenja, podsustav za paljenje te signalnu opremu. U radu se služe elektroničkim i drugim mjernim instrumentima, sredstvima za čišćenje, ručnim alatima i strojevima za obradu metala. Za zanimanje automehaničar poželjno je dobro zdravlje (naročito dišnih organa) te prosječna snaga i tjelesna izdržljivost zbog teških uvjeta rada. Potrebna je spretnost ruku i prstiju, koordinacija pokreta s vidom te dobar vid i sluh. Od psihičkih osobina zahtijeva se dobra sposobnost rasuđivanja. Teorijska nastava za zanimanje automehaničar sadrži ove važne stručne predmete : elementi strojeva, elektrotehnika, hidraulika i pneumatika, motori s unutrašnjim izgaranjem i tehnologija automehanike. Za veći opseg posla moguća je dobra zarada, no zbog velike konkurencije izgledi za zapošljavanje su prosječni. Nakon tri godine pomoćničkog rada i položenoga majstorskog ispita, automehaničar može otvoriti samostalan obrt. Zanimanju automehaničar bliska su ova zanimanja: brodomehaničar, zrakoplovni mehaničar, mehaničar industrijskih poljoprivrednih strojeva, autolimar, autoelektričar i vulkanizer.