Aktivnost poučavanja i osposobljavanja u inozemnoj školi
Autor: Branko Pleadin, 24. 3. 2024.

Od 18. do 22. ožujka 2024. nastavnica Strukovne škole Đurđevac Marinela Blažek boravila je u Spojenoj školi Detva u Slovačkoj na aktivnosti poučavanja i osposobljavanja iz područja ekonomije.

Strukovna škola Đurđevac po prvi puta je organizirala ovakvu vrstu mobilnosti za svoje strukovne nastavnike. Tijekom mobilnosti u Slovačkoj radni zadaci nastavnice Blažek uključivali su pripremu i održavanje nastave za učenike partnerske škole iz raznih područja ekonomske struke: računovodstvo, provedba razgovora za posao, ocjenjivanje zaposlenika, dugotrajna imovina, marketing i prodaja.

Priprema i održavanje nastave u novom okruženju i na engleskom jeziku bila je odlična prilika za razvoj stručnih, organizacijskih i komunikacijskih vještina te timskog rada, a nastavnica Blažek upoznala se detaljno i sa slovačkim obrazovnim sustavom, organizacijom nastave u partnerskoj školi, specifičnostima slovačkog tržišta rada te razlikama u odnosu na hrvatski obrazovni sustav i poslovno okruženje. Dodatno iskustvo stekla je kroz pripremu slovačkih učenika za regionalno natjecanje, zajedno s nastavnicom Spojene škole Detva Valerijom Čiamporovom, te je prisustvovala provedbi natjecanja.

Stečena znanja i iskustvo primijenit će u svom redovnom nastavnom radu te primjere dobre prakse prenijeti svojim kolegama u Strukovnoj školi Đurđevac.

Aktivnost je realizirana u okviru projekta „Mreža prilika 2023“, sufinanciranom sredstvima programa Europske unije Erasmus+.