Povodom Svjetskog dana nepušenja
Autor: Tihomir Robotić, 4. 6. 2013.

Epidemija pušenja jedna je od najvećih javnozdravstvenih prijetnji s kojima je čovječanstvo ikada bilo suočeno.  Obzirom da je pušenje glavni izbježivi čimbenik rizika za brojne bolesti koje su uzrok prijevremenog umiranja, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 31. svibnja svake godine obilježava kao Svjetski dan nepušenja.

Ususret Svjetskom danu nepušenja Zavod za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije i Liga protiv raka Koprivničko-križevačke županije organizirali su u utorak, 28.05.2013. obilježavanje Svjetskog dana nepušenja u prostorijama Zavoda za javno zdravstvo u Koprivnici. Uz uvodno predavanje ravnateljice Zavoda, dr. Draženke Vadla iz Centra za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti, gđa. Nadica Puškaš je izložila epidemiološku sliku navika pušenja pučanstva Koprivničko-križevačke županije.

Obzirom da je pušenje ovisnost koje kreće u adolescentnim danima, glavna tema susreta bilo je predstavljanje i rezultat projekta „Zajedno protiv pušenja“ u kojem je osim Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac, Obrtničke srednje škole Koprivnica, Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica sudjelovala i Strukovna škola Đurđevac. Projekt je predstavila dr. Maja Sačer iz Lige protiv raka, a statističke podatke učestalosti pušenja kod učenika 1. i 3. razreda srednjih škola izložila je dr. Maja Ivanec. Naposljetku susreta svaka je škola sudionica projekta izložila svoje aktivnosti koje je provodila ove školske godine na polju prevencije pušenja.

Strukovna škola Đurđevac svoj je projekt temeljila na radionicama, prezentacijama i interaktivnim predavanjima čiji su koordinatori Marija Hodalić i Bojan Međimorec. Susretu su prisustvovale i učenice 1.c razreda Adriana Čorba, Željka Patačko i Sanela Stevanovski, kao predstavnice učenika uključenih u projekt.