« Srpanj 2024 »

Uspješno odrađena stručna praksa i aktivnost praćenja nastavnog rada u Slovačkoj
Autor: Branko Pleadin, 21. 5. 2024.

U okviru Erasmus+ projekta Strukovne škole Đurđevac „Mreža prilika 2023“ uspješno je završena mobilnost 6 učenika zanimanja automehatroničar u partnerskoj školi Stredná odborná škola technická Galanta u Slovačkoj. Učenici su u Slovačkoj boravili od 5. do 17. svibnja 2024. te su kroz aktivnosti stručne prakse usavršili svoja znanja i praktične vještine koje će im biti od iznimne koristi u nastavku obrazovanja i zaposlenju u struci.

Kako partnerska škola ima nekoliko praktikuma za automehatroniku i autoelektriku, učenici su se izmjenjivali na radnim zadacima dijagnostike kvarova na vozilima, popravaka neispravnog rada motora, sustava kočenja, električnog razvoda, ispušnog sustava, geometrije kotača te rasvjete vozila.

S učenicima je u pratnji bio nastavnik automehatronike Dinko Erdeljac, koji je sudjelovao na aktivnosti praćenja nastavnog rada u partnerskoj školi. U okviru radnog dijela programa sudjelovao je u pripremama i provedbi praktične nastave zajedno sa strukovnim nastavnicima škole domaćina. Radni zadaci tijekom praćenja i provedbe praktične nastave obuhvatili su razna područja automehatronike, što je bila odlična prilika za razmjenu iskustava sa slovačkim nastavnicima te upoznavanje s nastavnim metodama i strategijama poučavanja u ovoj grani struke koja bilježi vrlo dinamičan razvoj. Kroz komunikaciju s nastavnicima upoznao se i s izazovima rada u strukovnoj školi u području automehatronike te suradnjom škole s automehaničarskim servisima u okolici.

Uzimajući u obzir da slovačka škola provodi programe po dualnom modelu obrazovanja u suradnji s tvrtkama i obrtima u svojem okruženju, primjere dobre prakse suradnje škole s poslodavcima Strukovna škola Đurđevac će nastojati primjenjivati u budućem razvoju novih obrazovnih programa te organizaciji praktične nastave za učenike u stvarnom radnom procesu.

Za ravnateljicu i projektni tim škole domaćina prof. Erdeljac održao je prezentaciju o Strukovnoj školi Đurđevac i projektima koje provodimo. Ujedno je to bila i prilika za dogovor oko nastavka suradnje između Strukovne škole Đurđevac i Stredná odborná škola technická Galanta na projektima mobilnosti u narednim godinama.

U slobodno vrijeme za sudionike mobilnosti organiziran je posjet muzeju tenkova i ratnog naoružanja, gdje su se učenici i nastavnik upoznali s radom sustava tenka i oklopnih vozila. Nakon toga posjetili su trkaću stazu gdje su imali priliku pratiti natjecanje modificiranih automobila.

Također, za učenike i nastavnika organiziran je stručni posjet tvornici Wolkswagen Slovakia, jednom od najvećih automobilskih proizvodnih pogona u Slovačkoj, gdje su imali izravan uvid u postupak izrade šasije automobila, od postupka prešanja do završne kontrole. Na proizvodnoj liniji upoznali su se i s procesom pripreme podvozja i agregata za ugradnju na šasiju vozila.

Posljednjeg dana mobilnost održana je svečana podjela potvrda o odrađenim aktivnostima za sve sudionike mobilnosti.