« Svibanj 2024 »

Putevima Šenoe
Autor: Jasmina Šostarec, 19. 11. 2018.

Za druge razrede naše škole, nastavnice Željka Zobunđija i Sonja Zvonar, su organizirale izvanučioničku nastavu u Zagrebu.

Na adresi Ive Mallina 27 započelo je jedno uzbudljivo putovanje kroz vrijeme. Naime, na tom kućnom broju, odmah pored parka, nalazi se kuća Šenoa, danas sinonim za kulturnu baštinu koju su stvorili članovi obitelji Šenoa kroz četiri generacije.

Obiteljska zbirka Šenoa proglašena je kulturnim dobrom Republike Hrvatske, a 'Kuća Šenoa' je i naziv autorskog projekta Jasmine Reis, nasljednice ostavštine obitelji Šenoa. Unutrašnjost kuće svakim svojim djelićem podsjeća na Augusta Šenou i njegovu obitelj - stare gramofonske ploče, knjižnica i radni stol, pribor za jelo, vjenčane cipelice, stare knjige, fotografije, pisma...

Nakon dužeg boravka u kući, krenuli smo putevima Augusta Ivana Nepomuka Eduarda Šenoe - kroz park do Gornjeg grada pa sve do križanja Vlaške i Branjugove kod spomenika Augusta Šenoe kojeg je izradila Marija Ujević - Galetović.

Nakon odslušanih priča o Šenoi, koje nam je ispričala učiteljica Branka, preselili smo se na Zagrebački Velesajam gdje se održavao Interliber, najveći sajam knjiga u Hrvatskoj.