Putovati u svemir - mašta ili stvarnost?
Autor: Jasmina Šostarec, 23. 1. 2019.

Sekcija za svemirsku tehnologiju - Đurđevac i Jadranska aero-svemirska asocijacija organizirale su u utorak 22.1.2019. u učionici CU dva predavanja pod nazivom „Putovati u svemir: mašta ili stvarnost“.

Predavanje za učenike i nastavnike Strukovne škole Đurđevac i Gimnazije Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac održao dr. sc.Slobodan Danko Bosanac.

Pitanje kojim su se bavili na predavanju vezano je za dugoročni opstanak čovječanstva. Da bismo opstali, potreban je izazov kao što su u povijesti bila putovanja i istraživanja novih svjetova. Međutim, današnja spoznaja tehnologije koja je neophodna za krajnji izazov, odlazak ljudi u svemir, daje naslućivati da to neće biti jednostavno. Ima li izlaza?

Prof. Bosanac diplomirao je 1968. teorijsku fiziku na Sveučilištu u Zagrebu i 1972. je obranio doktorat na University of Sussex u Velikoj Britaniji iz područja Molecular Sciences. Nakon postdoktorskog istraživanja na Sveučilištu u Bristolu 1974., dobio je poziciju istraživača na Institutu Ruđera Boškovića u Zagrebu, što je njegova stalna domicilna institucija.

Tijekom svojeg istraživanja objavio je oko 100 radova, tri knjige, a bio je glavni istraživač na nekoliko međunarodnih znanstvenih projekata. Prof. Bosanac je gostujući profesor na brojnim sveučilištima: Sveučilište u Floridi, Sveučilište u Kaiserslautern, MPI fuer Stromungsforschung u Göttingenu, Sveučilište u Sussexu, Sveučilište Harvard, MIT, Sveučilište u Federal de Minas Gerais itd.

Za svoj rad je dobio dvije državne nagrade za znanost, 1997. i 2013., a područja istraživanja  kojima se bavio bili su atomska i molekularna fizika, elektromagnetska interakcija s nabojima i astrofizika.

Prof. Bosanac je predsjednik hrvatskog ogranka američke organizacije Center for Inquiry čiji je primarni cilj promicanje znanosti. U 2018. godini imenovan je predsjednikom Jadranske aero-svemirske asocijacije, nevladine, neprofitne i neovisne udruge osnovane radi poticanja istraživanja i razvoja u svemirskoj industriji.