Projekt "European Partnership in Vocational Education" – drugi sastanak pod naslovom "ERASMUS + PROGRAMME – SCHOOL TO SCHOOL PARTNERSHIPS", 4. i 5. veljače u Erfurtu i Eisenachu
Autor: Darko Špoljar, 12. 2. 2019.

U sklopu projekta kojeg je nositelj Spojena škola Detva iz Slovačke, a u kojem uz našu školu sudjeluju i školske ustanove iz Češke, Rumunjske, Norveške i Španjolske te partneri iz Njemačke i Mađarske, 4. i 5. veljače, na drugom sastanku Projektne grupe sudjelovali su Slavko Majstorović, nastavnik strukovnih predmeta u elektrotehnici i ravnatelj Darko Špoljar.

Projekt ima za cilj postaviti osnovne temelje za uvođenje dualnog sustava obrazovanja u strukovnim školama, primjenom primjera dobre prakse. Također, s ciljem poboljšanja strukovnog obrazovanja i osposobljavanja kao ishodi projekta bit će kreirani programi osposobljavanja kroz stručnu praksu za učenike, a izradit će se i popratni digitalni materijali za njezinu provedbu.

Sudionici susreta upoznali su se i sa kulturnim znamenitostima grada Erfurta, te su posjetili i dvorac Wartburg.

Prvog dana, kroz zanimljiva predavanja i prezentacije u Udruženju  metalske i elektro industrije njemačke savezne pokrajine Thüringen u Erfurtu, predavači su sudionike upoznali s dualnim obrazovanjem i osposobljavanjem za gospodarstvo, te kroz statističke podatke i evaluacijska istraživanja predstavili rezultate.

Predavači su bili predstavnici Udruženja metalske i elektro industrije njemačke savezne pokrajine Thüringen, Udruge poslodavaca i gospodarstvenika pokrajine Thüringen, Gospodarskog instituta Thüringen i tvrtke BMW Fahrzeugtechnik Krauthausen

Posebno zanimljiva bila je prezentacija predstavnice tvrtke BMW na temu osiguravanja budućih zaposlenika. BMW preko zaposlenika, njihovih obitelji, kroz razne promocijske aktivnosti, već od vrtićke dobi nastoji zainteresirati djecu za obrazovanje u zanimanjima potrebnih tvrtki i u tome postiže zavidne rezultate na zadovoljstvo i tvrtke i budućih zaposlenika.

Drugog dana sastanka u Eisenachu, u proizvodnim pogonima tvrtke Robert Bosch Fahrzeugelektrik, te u njihovom edukacijskom centru kroz predavanje, prezentaciju, obilazak edukacijskog centra i kroz razgovore sa predavačem i naučnicima sudionici su dobili izvanredan uvid u uspješan primjer dualnog obrazovanja.

Sve ove informacije sudionicima će poslužiti za postizanje zadanih ishoda projekta. Sudionici, kao i svi zainteresirani, moći će ih koristiti za postizanje što boljih rezultata obrazovanja i osposobljavanja u svojim ustanovama.