Sally Ride EarthKAM @ Space Camp
Autor: Željko Brček, 16. 2. 2019.

Strukovna škola Đurđevac sudjeluje u globalnom projektu Sally Ride EarthKAM @ Space Camp ( Stjecanje znanje o Zemlji od strane učenika srednjih škola) u organizacije Američke svemirske agencije (NASA) u periodu od 19.2.-25.2. 2019. godine. Voditelj Sekcije za svemirsku tehnologiju Đurđevac prijavio je Strukovnu školu Đurđevac za sudjelovanje u Misiji 65 Međunarodne svemirske stanice (ISS).

Što je Sally Ride EarthKAM @ Space Camp?

Sally Ride EarthKAM @ Space Camp ( Stjecanje znanje o Zemlji od strane učenika srednjih škola) je NASA program koji poziva učenike i nastavnike širom svijeta da istražuju Zemlju iz perspektive Međunarodne svemirske stanice (ISS). Tijekom tri do pet EarthKAM misija svake godine, učenici mogu podnijeti zahtjeve za digitalnim fotoaparatom na ISS-u i snimiti gotovo bilo koje mjesto na Zemlji.

Kako nastavnici i učenici mogu koristiti Sally Ride EarthKAM @ Space Camp?

EarthKAM je osmišljen kako bi uključio i potaknuo i edukatore i učenike. Osim što traže vlastite EarthKAM slike, učenici mogu provjeriti tisuće drugih slika koje je snimio EarthKAM fotoaparat. Zbirka slika za pretraživanje i popratne aktivnosti učenja na EarthKAM web stranici su izvanredni resursi za angažiranje učenika i rješavanje standarda u znanosti o Zemlji i Svemiru, geografiji, društvenim studijima, matematici, komunikacijama i umjetnosti.

Kako je počeo Sally Ride EarthKAM @ Space Camp?

Dr. Sally Ride, prva američka žena u svemiru, pokrenula je program, prvobitno nazvan KidSat, 1995. KidSat kamera letjela je na nekoliko misija Space Shuttlea. Od 2001. kamera je na Međunarodnoj svemirskoj stanici. NASA je preimenovala program Sally Ride EarthKAM u svibnju 2013. u čast pokojne astronautkinje. U listopadu 2015. Sally Ride EarthKAM preselio se u novi dom u US Space & Rocket Centre, dom svemirskog kampa.

Tko upravlja Sally Ride EarthKAM @ Space Camp?

Sally Ride EarthKAM je NASA-ina misija kojom upravlja US Space & Rocket Center, dom svemirskog kampa, Sveučilište Alabama u Huntsvilleu i Teledyne Brown Engineering. Centar za kontrolu misije EarthKAM nalazi se u kampusu američkog svemirskog i raketnog centra. Studenti i srednjoškolci sa Sveučilišta Alabama u Huantsvilleu (UAH) podržavaju sve EarthKAM misije.

Tko može sudjelovati u Sally Ride EarthKAM @ Space Campu?

Formalni i neformalni edukatori mogu se prijaviti za EarthKAM misije i omogućiti svojim učenicima da zatraže slike. EarthKAM je namijenjen srednjoškolcima, ali su sve dobne skupine dobrodošle. Čak i oni koji nisu registrirani mogu se pridružiti avanturi posjetom www.earthkam.org  kako bi pregledali slike i iskoristili besplatne obrazovne aktivnosti.

Koliko je studenata sudjelovalo u misijama EarthKAM?

U posljednjoj misiji sudjelovalo je više od 42.000 učenika iz 43 zemlje.

Svi zainteresirani nastavnici i učenici mogu se javiti voditelju Sekcije za svemirske tehnologiju , nastavniku Željku Brčeku, za dodatne informacije i kodove za pristup fotoaparatu na Međunarodne svemirske stanice (ISS) .

Više informacija na https://www.earthkam.org/home