Posjet Europske svemirske agencije Hrvatskoj
Autor: Željko Brček, 11. 3. 2019.

Konferenciji povodom posjeta Europske svemirske agencije Hrvatskoj održana je 11. ožujka 2019. na Geodetskom, Građevinskom i Arhitektonskom fakultetu , Sveučilište u Zagrebu, Kačićeva 26 .Vrh Europske svemirske agencije (ESA), vrh Ministarstva znanosti i obrazovanja na čelu sa ministricom Blaženkom Divjak, ministar gospodarstva Darko Horvat i mnogi drugi predstavnici privatnih tvrtki, udruga i organizacija predočili su nam obim ulaganja u istraživanje svemira i Zemlje i mogućnosti za razvoj gospodarstva i obrazovanja.
Na konferenciji su bili ravnatelj Strukovne škole Đurđevac Darko Špoljar,voditelj Sekcije za svemirsku tehnologiju - Đurđevac Željko Brček i knjižnjičarka Jasmina Rep. Uspostavljeni su zanimljivi kontakti i dogovorena buduća suradnja na području edukacije iz svemirskih tehnologija.

Teme konferenciji bile su : Prezentacija ESA-e, Prezentacija hrvatskih organizacija , Telekomunikacije i integrirane aplikacije, Aktivnosti vezane za GNSS i Aktivnosti u području obrazovanja . Brojni poznati predavači iz raznih područja vezanih uz svemir i istraživanje svemira : Nathalie Tinjod, External Relations Department, ESA Director General's Services , Gordon Campbell, Head of the Enterprise Section, Data Applications Division, Science,Applications & Climate Department, ESA Directorate of EO Programmes, Massimiliano Simeoni, Ground & User Segment Technologies and Products Directorate of Telecommunications and Integrated Applications, Pascale Flagel, Head of ESA Navigation Coordination Office, Udo Becker, Head of the Technology Programme Office, ESA Directorate of Technology,Engeneering & Quality, Prof. Željko Bačić, Faculty of Geodesy, University of Zagreb and Copernicus relay Croatia, Mateo Gašparević, PhD, Faculty of Geodesy, University of Zagreb and Copernicus relay Croatia, Assoc. prof. Davorka K. Hackenberger, University of Osijek, Department for Biology, University of Osijek, Alen Berta, PhD, Institute of applied ecology OIKON Ltd., Hrvoje Strepački, Atos Convergence Creators Ltd.,Dejan Vinković, PhD, Hipersfera Ltd. ,Ass. Prof. Renato Filjar, Faculty of Maritime Studies, University of Rijeka, PhD. Damir Aumiler, Institute of Physics, Tomislav Nakić-Alfirević, MSc, Amphinicy Technologies Ltd., Srđan Kovačević, PhD, Orqa Ltd., Tomislav Grubeša, MSc, Geolux Ltd., Hrvoje Samardžić, ReversingLabs Ltd., Prof. Zdravko Terze, Faculty of mechanical engineering and naval architecture, University of Zagreb, Prof. Korado Korelević, Višnjan Observatory, Prof. Slobodan Danko Bosanac, Adriatic Aerospace Association A3 i Goran Nikolašević, ex. World Space Week Association.

Više fotografija sa konferencije na Facebook stranici sekcije za svemirsku tehnologiju - Đurđevac