CubeSat sateliti : propulzija, razvoj i primjena
Autor: Željko Brček, 5. 4. 2019.

U petak 5.4.2019. u Strukovnoj školi Đurđevac, u organizaciji Sekcije za svemrisku tehnologiju-Đurđevac, održano je predavanje na temu propulzije, stabilizacije i primjene Cube satelita i razvoju svemirskih tehnologija. Predavači su bili članovi Jadranska aero-svemirske asocijacije, Luka Korov , učenik XV. gimnazije (MIOC) , radi na popularizaciji i razvoju operacijskih sustava za satelite, Marko Bermanec , student PMF-a smjer geologija, radi na popularizaciji i primjeni satelita, Filip Kisić , student Algebre smjer programskog inženjerstva,  radi na popularizaciji i osmišljava rješenja za propulziju te razvija operacijski sustav za satelite i Matija Makoter, student FSB-a smjer strojarstvo, u radi na popularizaciji i stabilizaciji satelita.

CubeSat standard za nano-satelit

CubeSat standard od 10x10x10cm, 1kg ("1U") razvio se kako bi postao temelj jedne od najšire prihvaćenih obitelji modela nanosatelitnih sustava. Izvorno ga je predložio profesor Bob Twiggs sa sveučilišta Stanford, a kasnije su ga razvili suradnik P-POD i suradnik s prof. Jordi Puig-Suari na Kalifornijskom politehničkom sveučilištu San Luis Obispo. Unatoč naglasku na jednostavnosti i niskim troškovima, CubeSat standard rješava sva ključna pitanja potrebna za uspješnu misiju, od vanjskih mehaničkih dimenzija nanosatelita, do CubeSat specifičnog P-POD lansera, do testnih i integracijskih postupaka, itd.