Stručna ekskurzija učenika i nastavnika u Italiju
Autor: Željko Brček, 20. 5. 2019.

Stručna ekskurzija učenika i nastavnika Strukovne škole Đurđevac u Milano na   Simpozij „Živi planet“  2019. i Školski laboratorij za učenike starosti 13-18 godina

Sekcija za svemirsku tehnologiju Đurđevac, 18 učenika i 6 nastavnika, bili su na stručnoj ekskurziju u Italiji od 15.5.2019. do 17.5.2019. U okviru stručne ekskurzije obišli smo sportske, kulturne i vjerske znamenitosti Milana, Verone i Padove. Na putu kroz Italiju prošli smo kroz talijanske pokrajine Veneto, Alto Adige, Lombardia i Piemonte i vidjeli planine Dolomite, Alto Adige te rijeke Po, Brenta, Adige i Bacchiglione.

Na ekskurziju smo krenuli u srijedu 15.5. u 8.00 i nakon 10,5 sati putovanja kroz kišnu Hrvatsku i Sloveniju, u 18.30h stigli u sunčani Milano .

U prijepodnevnim satima u četvrtak 17.5. obišli smo stadion Giuseppe Meazza (zvan u narodu San Siro). Nakon ručka smo otišli na stručni dio naše ekskurzije, simpozij „Živi planet“ i manifestaciju „Školski laboratorij za učenike starosti od 13-18 godina“ koji je trajao od 14h do 18h.

U večernjim satima obišli smo nekoliko znamenitosti Milana (trgovački centar Garbagnate Milanese, palača obitelji Sforza( Castello Sfozesco), glavna ulica Via Dante, Duomo( katedrala), elitni posl.centar Galleri Vittorio Emanuele 2., operna kuća Scala i kipovi Verdija, Puccinija  i Leonarda da Vincija, MiCo Milano kongresni centar unutar velesajma Fiera) i vratili se u hotel na večeru i noćenje. U petak 17.5. smo nakon doručka odjavili iz hotela i uputili u pravcu Verone u koju smo stigli oko 10h. Uputili smo se u obilazak kulturnih i vjerskih znamenitosti Verone koje je trajalo do 14h (prešli rijeku Adige po mostovima Ponte Vecchio i Ponte Pietra). Vidjeli smo Teatro Romano (Rimsko kazalište na otvorenom), trgove Piazza Erbi i Piazza dei Signori i uspeli se na toranj obitelji Lamberti ( Torre Lamberti). Posjetili smo Julijinu kuću (Casa di Giulietta), prošli kroz ,,Torbarska'' vrata (Porta Borsari) do trga Bra i Arene (Rimskog amfiteatra)).

Nakon toga smo se autobusom uputili prema Padovi u koju smo stigli oko 15h i krenuli u obilazak kulturnih i vjerskih znamenitosti (Uživali smo na trgu Prato della Valle, vidjeli Loggia Amulea i Donatellov spomenik Gattamelati, dobili hodočasničke potvrde nakon posjeta grobu sveca i molitve u klaustru Magnolije u Bazilici sv. Ante Padovanskog. Uslikali smo se kod botaničkog vrta s UNESCO-vog popisa(Orto Botanico) i ispred Bazike sv. Justine).

Obilazak smo završili oko 17h i krenuli u pravcu slovenske granice tj. graničnog prijelaza Nova Gorica. Usput smo imali kraće zaustavljanje u Palmanovi u svrhu zadnje kupovine namirnica i suvenira u trgovačkom centru Interspar i Palmanova outletu. U Đurđevac smo sretno stigli 18.5. u 1h 30 minuta.

Bilo je to super zanimljivo i poučno putovanje.

Hvala Ministarstvu znanosti i obrazovanja što nam je omogućilo odlazak u Italiju.
Hvala Jadranskoj aero-svemirska asocijaciji na podršci oko prijave i organizacije ekskurzije.