SOELA 2019 - izložba i utrka solarnih automobila
Autor: Željko Brček, 9. 6. 2019.

Petom izložbom električnih i hibridnih automobila u Sisku je u petak počela tradicionalna manifestacija SOELA, na kojoj je predstavljeno 20-tak električnih i hibridnih automobila, a izložba je popraćena i sedmom, dosad najbrojnijom, utrkom solarnih automobila.

Tijekom dvodnevne SOELA-e predstavljaju se električni i hibridni automobili dostupni na hrvatskom tržištu, Tesla, Renault, Nissan, Mitsubishi, Toyota, AIXAM, Citroen, e-Golf, e-UP, Peugeot i BMW.

Riječ je o novijim modelima, a posebnu je pozornost izazvao Tesla 3, s rekordnih 500 kilometara autonomne vožnje, koji je upravo u Sisku imao hrvatsku premijeru. Posjetitelji izložbe imali su mogućnost vožnje svih izloženih automobila.Izložbu je otvorio sisačko-moslavački župan Ivo Žinić, u nazočnosti brojnih posjetitelja i gostiju, među kojima su bili pomoćnik ministrice znanosti i obrazovanja Vlado Prskalo, sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček, te županijski dužnosnici. U središtu Siska su bili izložena i 23 solarna automobila, koje su izradili učenici 19 obrazovnih ustanova iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine. Ta su vozila u subotu sudjelovala na utrci sisačkim ulicama. Ekipe dolaze iz Karlovca, Splita, Đurđevca, Slavonskog Broda, Posušja, Gospića, Siska, Velike Gorice, Ogulina, Zadra, Osijeka, Dubrovnika, Novske, Slunja i Krškog. Utrka solarnih automobila održala se u subotu 6.6. s početkom u 10h.

„Ovo je fantastična manifestacija i zaslužuje potporu ne samo Siska i Županije, nego cijele Hrvatske. Ovdje su objedinjeni stručni i vrijedni mladi ljudi i obnovljivi izvori energije, energije Sunca, i to je budućnost Hrvatske. Moje ministarstvo, a i Ministarstvo obrazovanja, kao i cijela Vlada učinit će sve da iduća osma utrka bude još bogatija, još masovnija, još bolja“, naglasio je otvarajući utrku solarnih automobila ministar energetike i zaštite okoliša Tomislav Ćorić, koji već četvrtu godinu zaredom dolazi na ovu utrku.

Vozilo se ulicama u strogom središtu Siska, a stazu dugu nešto manje od četiri kilometra najbrže je provezao učenik - vozač Andrej Kvartuh iz Školskog centra Krško - Sevnica u zadanom stilu, te Ante Uvodić iz Elektrotehničke škole Split u slobodnom stilu. No, kako ističe prof. Stevče Arsoski, svi sudionici utrke su pobjednici.

Kao i na svakoj utrci, i na ovoj sisačkoj zabilježeno je nekoliko incidenata. Nekoliko vozila je stalo na putu, vozilo škole iz Osijeka prevrnulo se na jednom križanju - srećom bez posljedica po vozača i vozila, dok je vozilo Tehničke škole Sisak udarilo u parkirano vozilo na ulici kojom se kretala utrka.

Solarni automobil Strukovne škole Đurđevac bio je na startu pod brojem 22  ali je zbog nekih tehničkih problema prije starta, krenuo posljednji sa start pozicije i uspješno završio trku bez incidenta i kvara. Naš solarni automobil je bio zapažen po  nekim specifičnim rješenjima no nije zauzeo nijedno od prva tri mjesta u natjecanju iz dizajna i brzine. S obzirom da smo ove godine prvi puta nastupili na SOELA-i , vrlo smo zadovoljni našim nastupom, rekli su mentor Mladen Parag i ravnatelj Darko Špoljar.

U Sisku su uz mentore , nastavnike Mladena Paraga i Martina Ivandiju, bili i nastavnica Željka Grobenski Senjan kao članica žirija za dizajn solarnih automobila, nastavnici Branko Pleadin, Dejan Rakijašić, Ivanka i Željko Brček. Na kraju utrke podršku je dao i ravnatelj Darko Špoljar i nastavnica Maja Gregar.

Posebno su pohvalili učenika Davida Rengela za odličnu i sigurnu vožnju ulicama Siska. Pohvale su dali i učenicima Antunu i Zdravku Čorbi na pomoći oko starta utrke.

Link na snimku utrke https://www.youtube.com/watch?time_continue=361&v=xtylPTOPzkc

Naša vožnja u 2.29h

Više informacija i fotografija na https://www.facebook.com/Strukovna.skola.djurdjevac/ i https://soela.hr/