« Ožujak 2024 »

Učenici u Grazu
Autor: Tihomir Robotić, 5. 4. 2013.

Nakon podužih priprema konačno je došao i 25. ožujka 2013., dan odlaska u Graz u Austriju. Budući da je izlet planiran kao stručni svi učenici su "Nijemci" osim nekoliko "Engleza" koji su također bili sa nama i nisu požalili.

Većina učenika je po prvi put bila u Grazu te ovom prilikom upoznala jedan zanimljiv staro-mladi grad koji je kao i zemlja Austrija kulturološki, povijesno i civilizacijski vrlo blizak našoj domovini Hrvatskoj. Puno poznatih ljudi iz naše novije i starije povijesti je studiralo u Grazu koji ima dva izvrsna sveučilišta. Tako je i veliki Nikola Tesla dobio svoje prvo formalno obrazovanje na Tehničkom sveučilištu u Grazu prije nego se je uputio "preko bare" u nadi da će tamo realizirati svoje genijalne ideje.

Učenici su vidjeli kasnobarokni dvorac Eggenberg, uspinjaču na Schlossbergu, koju Gračani zovu željeznicom, stakleni lift koji vodi od vrha Schlossberga u centar grada, ulice i uličice Graza, predivne fasade, Franjevački samostan, i vrlo vrijedan i nadasve zanimljiv postav srednjovjekovnog oružja, u Zeughausu, staroj oružarnici grada Graza, koja je ujedno i najveća takva zbirka na svijetu. Graz je pun modernih zdanja tako da je od UNESCO-a proglašen gradom designa, što ga kao najmanji grad sa te liste stavlja uz bok jednog Londona, Hong Konga ili Buenos Airesa. Inače grad je doživio svoj kulturni vrhunac 2003. kada je bio prijestolnica kulture u Europi. Nažalost nismo imali sreće sa vremenom, ali možete pogledati naše zajedničke slike u fotogaleriji ili na našoj stranici posvećenoj učenju njemačkog jezika.

Mile Stanešić, prof.